Speakers

Aksu Bora

Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu, yüksek lisans ve doktorasını Hacettepe Üniversitesi antropoloji bölümünde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesinde öğretim üyesiyken geçtiğimiz yıl emekli oldu. Şimdi Ayizi Yayınlarında editör olarak çalışıyor. 1990’larda Türkiye’de Feminizm, Sıcak Aile Ortamı, Yoksulluk Halleri, Cumhuriyette Çocuktular, Boşuna mı Okuduk gibi kitapların ortak yazarlarından, Kadınların Sınıfı ve Feminizm Kendi Arasında kitaplarının yazarı. Önümüzdeki ay yayınlanacak olan Ütopyalar: Arzu ve Politikanın Kesiştiği Yer isimli kitabın da derleyenlerinden biri. 2009-2015 yılları arasında yayınlanan Feminist Amargi Dergisi’nin kurucu editörüydü.

Amanda Svensson

Amanda Svensson (b. 1987) has studied creative writing and works as a cultural journalist and literary translator. Hey Dolly was her much acclaimed debut in 2008. In 2011 her second novel Välkommen till den här världen/Welcome to this World was nominated to the August Prize 2011 as well as to the Dagens Nyheter’s Prize 2012. Her third novel, Allt det där jag sa till dig var sant/All Those Things I Said to You Were True was published in 2014. She lives in Cornwall, England and is currently working on a fourth novel.

 

Anita Sezgener

1971’de İstanbul’da doğdu. Sefarad yahudisi bir ailenin çocuğu. İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat’ı hiç sevemeyip bırakınca soluğu bir kibbutzda aldı. Şiir, yazı ve çevirileri çeşitli dergi ve kitaplarda yer aldı. 6 tane şiir kitabı var. Arketipsel şeysiler çiziyor. Ve kadınların görünürlük projesi olarak, 2008’den bu yana kültür-sanat-edebiyat fanzini CİN AYŞE’yi çıkarıyor.

Asuman Susam

İzmir doğumlu. Ege Ünv. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Aynı üniversitenin İletişim Fakültesi Radyo Tv. Sinema Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamladı. İlk şiiri 1989 yılında Milliyet Sanat Dergisi’nde ve o yılın Genç Şairler Antolojisinde yayımlandı. O günden beri şiirleri, incelemeleri ve edebiyat okumaları, sinema yazıları çeşitli dergilerde yer almakta. 2016’da ilki sunulan Ruhi Su şiir ödülüne Kemik İnadı kitabıyla değer görüldü. ArtfulLiving’de Edebiyat ve Sinema yazıları yazdı. Ege Ünv. Kadın Çalışmaları Bölümü ile Didem Madak, Dekaum ile Tarih Dışında Bırakılan Kadınlar Sempozyumlarının düzenleme kurullarında yer aldı. Konak Belediyesi’nin düzenlediği İzmir Öykü Günleri ile Uluslararası Şiir Buluşmaları’nın beş yıl süreyle düzenleme kurullarında yer aldı. PEN üyesi.

 

Ayfer Tunç

1964’te Adapazarı’nda doğdu. İstanbul Üniversitesi Si­yasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. İlk öykü kitabı 1989’da yayımlanan Sak­lı’dır. Yazar bu kitabını daha sonra Evvelotel adlı öykü kitabıyla birleştirerek Evvelotel-Saklı adıyla yayımladı. Diğer öykü kitapları Ma­ğa­ra Arkadaşları, Aziz Bey Hadisesi ve Taş-Kâğıt-Makas’tır. Taş-Kâğıt-Makas’ın içinde yer alan kısa romanı Suzan Defter’i 2013’te; Aziz Bey Hadisesi’ndeki kitaba adını veren eseri 2014’te bağımsız olarak yayımladı. Bu iki kitapta yer alan diğer kısa öyküleri Kırmızı Azap ismiyle kitaplaştırdı. Sait Faik’in öykülerinden hareketle TRT için yazdığı Havada Bulut adlı senaryosu 2002’de, Orhan Kemal’in aynı adlı romanından uyarladığı 72. Koğuş adlı senaryosu 2010’da çekildi. Yazarın Kapak Kızı (1992), Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi (2009), Yeşil Peri Gecesi (2010) ve Dünya Ağrısı (2014) adlı romanlarının yanı sıra, Memleket Hikâyeleri (2012) adlı anı-öykü kitabı, Bir Mâniniz Yoksa Annemler Size Gelecek (2001), “Ömür Diyorlar Buna” (2007) adlı yaşantı kitapları, Oya Ayman’la birlikte yazdığı İkiyüzlü Cinsellik (1994) adlı bir inceleme kitabı ve Harflere Bölünmüş Zaman adlı bir e-kitabı vardır.

Ayizi Yayınları

Ayizi Yayınları, 2010 yılında üç feminist kadın tarafından kuruldu: Aksu Bora, İlknur Üstün ve Selma Acuner. Ankara’da, küçük bir feminist yayınevi olarak yoluna devam ediyor. Bugüne kadar 54 kitap yayınladı. Edebiyat, araştırma-inceleme, politika gibi dizilerin yanısıra, Kadınlar&Hayatlar ve Hayat Bilgisi, Çizgili Kitaplar gibi dizileri de var. Kadınları yazmaları için cesaretlendirmek, yayınevinin kuruluş amaçlarından biriydi; bu doğrultuda pek çok yazarın ilk kitaplarını yayınladı, kadın hikâyelerine ihtimam gösterdi, güçlendirici ve sağaltıcı hikâyeleri paylaşmaya çalıştı. Baş Harfi F, Kadın Sağlık Hareketinden Sesler türünden çevirilerle feminist hareketin tarihine ilişkin bilgi birikimine katkıda bulunmayı önemsedi. Feminist hareketin tarihinin kayda geçmesine bir katkı olarak, Osmanlı Kadınlarının Hayat Hakkı Arayışlarının Bir Hikâyesi ve Eylemci Bir Ruh: Jane Addams gibi kitaplar yayınladı. Yayınevi ofisini kadınların buluşma mekanı olarak kullandığı bazı etkinlikler de düzenledi: Feminist Biyografi Semineri gibi.

Ayla Duru Karadağ

1985 yılında doğdu. İstanbul’da yaşıyor. Editör olarak yayıncılık sektöründe çalışıyor. Çağdaş Türkçe edebiyat ve feminist yazımla ilgili çalışmalar sürdürüyor.

Aylime Aslı Demir

2012 yılından itibaren Kaos GL Derneği “Akademik ve Kültürel Çalışmalar” koordinatörlüğünü yürütmektedir. Kaos GL Dergi’nin editörlüğünü, hakemli queer çalışmaları dergisi KaosQ+’ın genel yayın yönetmenliğini yapmakta olan Demir, Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşmalar’ın ve Uluslararası Feminist Forum’un organize etmekte. Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Bölümü’nde 2013-2017 yılları arasında gerçekleştirilen “Queer Teori” ve “Heteroseksizm Eleştirisi ve Alternatif Politikalar” derslerini organize etti. Aralık 2015-Şubat 2016’da gerçekleşen “Gelecek Queer” ve Aralık 2017-Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleşen “Koloni” sergilerinin küratörlüğünü üstlendi. Türkiye’de ötekilik deneyimine sahip grupların cenazelerinde devlet tarafından uygulanan şiddeti ve bedenlerine yapılan müdahaleyi konu edinen “Öteki Olarak Ölmek” isimli kitabın editörlerinden biri.

Aylın Dikmen Özarslan

İ.Ü. Antropoloji Bölümü mezunudur. MSÜ Genel Sosyoloji ve Metodoloji programında yüksek lisans ve doktora derecesini almıştır. Halen MSGSÜ Sosyoloji Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Toplumsal cinsiyet, sağlık ve çocuk/çocukluk alanlarında çalışmaktadır.

Ayşe Düzkan

Gazeteci, yazar, editör. Feminist ve Kadınlara Mahsus Pazartesi dergilerini çıkartan kolektiflerde yer aldı, çeşitli anaakım ve alternatif mecralarda yazarlık ve gazetecilik yaptı, halen Özgürlükçü Demokrasi gazetesintde ve Artı Gerçek internet sitesinde yazıyor, Güldünya Yayınları’nın editörü.

Ayşe Lebriz Berkem

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olmuştur. İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda ve bir çok özel tiyatroda oyuncu/yönetmen olarak çaışmıştır. Bahçeşehir Üniversitesi, MSÜ Devlet Konservatuvarı, Kadir Has Üniversitesi ve şimdi de İstanbul Aydın Üniveristesi’nde ders vermektedir. Gerçekleştirdiği performanslar : 2012 MSGSU “Hayvan” Karma Kukla Sergisi’nde ‘Et’ isimli performans, 2015 MSGSÜ ‘Ya da Olmamak Sergis’nde Bir Küvet Hikayesi’’, 2016 MSGSÜ Ölüm Sanat Ve Mekan Sempozyumu’nda ‘’Hayat Bu Kadar Güzelken’’ ve  2016 Pera Müzesi’nde  ‘Shakespeare Perisi’ konser/performans.

Ayşegül Devecioğlu

1956 doğumlu,İstanbul’da yaşıyor. Bir oğlu var. 1977 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden öğrenimini tamamlayamadan ayrıldı. 1986’dan sonra gazete, dergi ve televizyonlarda çalıştı.Çeşitli dergilerde makaleleri, denemeleri yayımlandı. Ağlayan Dağ Susan Nehir romanıyla 2008 Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazandı. Diğer kitapları, Kuş Diline Öykünen ( 2004) Kış Uykusu( 2009) Başka Aşklar ( 2011) Ara Tonlar (2015)

Ayşegül Utku Günaydın

Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı yüksek lisans programından “Tanzimat Romanında Kamusal Alan ve Serbest Zaman Etkinlikleri” başlıklı teziyle mezun oldu. 2012 yılında aynı bölümde “Cumhuriyet Öncesi Kadın Yazarların Romanlarında Toplumsal Cinsiyet ve Kimlik Sorunsalı (1877-1923)” başlıklı tezi ile doktorasını tamamladı. Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde dersler verdi. İlgi alanları, cinsiyet ve kadın çalışmaları; 19. ve 20. yüzyıl Türk Edebiyatı; Viktorya dönemi romanları ve görsel sanatlardır. Bu konularda Doğu Batı, Millî Folklor, Monograf, PasajveVarlık gibi dergilerde makaleleri yayımlanmıştır. Kadınlık Daima Bir Muamma: Osmanlı Kadın Yazarların Romanlarında Modernleşme adlı kitabı 2017’de Metis Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Başak Özdoğan

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü’ nde yardımcı doçent olarak çalışmaktadır. Bir çok kurum ve özel tiyatroda dekor ve kostüm tasarımı yapmış, sergi ve sempozyumlara katılmıştır. Çalıştığı tiyatrolar arasında Devlet Tiyatroları Bölge Sahneleri, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Galataperform, Semaver ve Kumpanya , Ekip Tiyatrosu , Kumbaracı50 yer almaktadır. Gerçekleştirdiği performanslar : 2015 MSGSÜ ‘Ya da Olmamak Sergis’nde Bir Küvet Hikayesi’’, 2016 MSGSÜ Ölüm Sanat Ve Mekan Sempozyumu’nda ‘’Hayat Bu Kadar Güzelken’’.

Buket Akgün

Buket Akgün lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünden, yüksek lisans ve doktora derecelerini İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalından almıştır. Kyoto Seika Üniversitesi, Manga Bölümünde çizgi roman, manga ve animelerde İngiliz edebiyatının alımlanışı üzerine araştırma projesi yürütmüştür. İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçenttir. Diğer konuların yanı sıra Shakespeare uyarlamaları ve alımlamaları; edebiyat ve medya (tablo, film, televizyon dizisi, çizgi roman ve anime); fantastik yazın; mitoloji; kurmaca eserlerde cadılar üzerine lisans ve lisans üstü dersleri vermektedir. Güncel çalışmaları tarihsel, mitolojik ve edebi metinlerin grafik ve görsel anlatılardaki alımlanışına yoğunlaşmaktadır.

Cilla Naumann

Cilla Naumann, b. 1960, is a Swedish author and journalist. She made her debut in 1995 with Vattenhjärta, which won the Swedish Catapult Award for the year’s best debut novel. Her major breakthrough came in 2000 with the novel Dom, which has been published in translation in several different countries and is about an affluent married couple whose son is suspected of murder. In 2008, she was awarded the De Nios Winter Prize. The following year, her critically acclaimed novel I cirklarna runt was published. She has been nominated for the literary August Prize twice: for the 2009 young adult’s novel Kulor i hjärtat and for Springa med åror (2012). She has also been nominated twice for the Swedish Radio Award for Best Novel: for Dom in 2000 and Bära barnet hem in 2016. Her latest novel, Den oändliga familjen, is due to be released in the autumn of 2018. She has been working for a number of years as a tutor at Biskops Arnö Writing School and as a reader at Bonnier Publishing’s fiction department.

 

Çimen Günay-Erkol

Çimen Günay-Erkol yüksek lisans derecesini “Toplumcu Gerçekçi Türk Edebiyatı’nda Suat Derviş’in Yeri” başlıklı teziyle 2001 yılında Bilkent Üniversitesi’nin Türk Edebiyatı Bölümü’nden, doktora derecesini ise “Türk Edebiyatı’nda Soğuk Savaş Erkeklikleri: 12 Mart Romanlarına Bir Bakış” başlıklı teziyle 2008 yılında Leiden Üniversitesi’nin Edebiyat Çalışmaları Bölümü’nden aldı. Doktora tezi, 2016 yılında Broken Masculinities adıyla Central European University Press tarafından kitaplaştırıldı. 2008 yılından beri Özyeğin Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde ders vermekte ve araştırma yürütmekte olan Günay-Erkol, 2010-2012 yılları arasında TÜBİTAK ve ESF tarafından desteklenen “Türkiye’de Kadın Edebiyatı” başlıklı bir araştırma projesinin, 2014-2017 yılları arasında ise “Edebiyatın Türkiye’nin Demokratikleşmesine Tanıklığı: Darbeler, Romanlar ve Tanıklık” başlıklı bir TÜBİTAK projesinin yürütücülüğünü üstlendi. İlgi alanları arasında erkeklik, tıbbi insani bilimler, sakatlık çalışmaları bulunmaktadır.

Curious Steps: Gender and Memory Walks,

Since 2014 we have been carrying out Curious Steps: Gender and Memory Walks, which contributes to our understanding of the city and its neighborhoods from the perspective of gender and memory, and makes possible the “discovery” and sharing of many hidden stories. In the past two years, we have organized 27 walks in Beyoglu, Kadikoy and Balat neighborhoods of Istanbul, and are currently working on developing walks in other cities, as well. Walking through the streets of the city with women and LGBTI stories researched and shared by young volunteers, we are setting up new bridges between the past, the present and the future.

Curious Steps: Gender and Memory Walks

Deli Kadın Dergisi

İlk sayısı 2014 yılının Mart ayında yayımlanan Deli Kadın Dergi, üç aylık feminist bir edebiyat, sanat ve politika dergisidir. Sayıları boyunca şiddet, cinsellik, bellek, paganlık ve cadılık gibi birçok konuyu feminist perspektiften incelemekle beraber teori, politika, sanat ve edebiyata ilişkin meseleleri yazı, söyleşi ve çevirilerle tartışmaya açtı.

Didem Erk

Didem Erk ( İstanbul, 1986) 2009 yılında Sabancı Universitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı programında lisans eğitimini, 2012 yılında aynı bölümün lisansüstü programını tamamladı. Didem Erk metin, video, performans ve yerleştirme gibi araçlarla çalışır, işlerinde nosyon olarak sınır, hafıza, unutma, dilin ve edebiyatın mekanla ilişkili şiirsel tarafları üzerine araştırır. Araştırmaları hatırlamanın performatif yönleri ile bağlantılı olarak  hafızanın olası kusuru ve kurgusallığı üzerinden düşünür. Lisansüstü tezi “Sanki Anıları Yiyorum” “I Feel I am Eating Memories; The Boundary Between”, Lap Lambert Akademik Yayınlardan, Almanya’da kitap olarak basıldı.  Geçtiğimiz 2017’nin Eylül ayında, “Ev İmkansız Denen Yerdir” isimli kişisel sergisi x-ist’te gerçekleşmiştir. Yer aldığı başlıca sergiler arasında  2011; Symbiosis, 15. Akdeniz ve Avrupalı Genç Sanatçılar Bienali, Selanik, Yunanistan, 2012; Offside Effect 1. Tiflis Trienali, Center of Contemporary Art, Tiflis, Gürcistan, 2013; Anne Ben Barbar mıyım? 13. İstanbul Bienali, Arter, İstanbul, Türkiye, 2014 ;  Carte Blanche to Nil Yalter, GALERIST, İstanbul, Türkiye, Stay with me, Apartment Project, Berlin, Almanya, Subversion of the Sensible, Fabbrica Del Vapore, Milano, İtalya, 2015; Uyuma, dayan!, Depo, İstanbul, Performans Belleği, Plato Sanat, İstanbul, Her Tercih Diğer İhtimaller için Bir Dışlamadır, Salt Beyoğlu, İstanbul,  Stay with me, Studienzentrum für Künstlerpublikationen, Bremen, Almanya, Through the Barricades, Fabbrica Del Vapore, Milano, İtalya. 2016; Stay with Me, De Kijkdoos Project space, Amsterdam, Hollanda; 2017, Blow Up: Kavunu Gördüm, SALT Galata, Istanbul; 2017, “Are You Still Alive? – Voices of Conscience at a Time of Silencing”, Steirische Kulturinitiative, Graz, Avusturya; 2017, House of Wisdom, Dzialdov, Berlin; 2017, Ekim, Survival Kit, 4th Ural Industrial Biennial of Contemporary Art, Ekaterinburg, Rusya ; 2017, Eylül, TarraWarra International 2017: All that is solid, TarraWarra Museum, Melbourne, Avusturalya; 2017, Eylül, Siyah Gürültü, Aksanat, Istanbul; 2018, Mart, “Motivated Remembrance”, Los Angles, Glendale Reflect Space Gallery.

(Didem Erk’in sitemizdeki fotoğrafını Elif Kahveci çekmiştir.)

Dijan Özkurt

Lisans derecesini Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde “Uzunyayla Çerkeslerinde Ritüel, Oyun ve Karnaval” adlı yüksek lisans çalışmasını tamamladı. Halihazırda aynı üniversitede Sosyoloji Bölümünde doktora öğrencisidir ve Karamanoğlu Mehmetbey  Üniversitesi’nde araştırma görevlisidir. Teknoloji, Toplum ve Bilim, insan-sonrası ve insan-merkezcilik, queer ve feminist teori ve beden politikaları konularında araştırmalarını sürdürmektedir.

Eda Ağca

1993 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Karşılaştırmalı Edebiyat bölümündeki lisans öğrenimiyle aynı anda yayıncılık alanında çalışmaya başladı. İlk sayısı 2014 yılının Mart ayında yayımlanan Deli Kadın Dergisi’nin editörlüğünü yaptı. Amargi, Birikim, Evrensel Kültür ve IAN Edebiyat gibi mecralarda yazı, söyleşi ve çevirileri yayınlandı. Şu sıralar sinema ve televizyon sektöründe çalışmalarına devam ediyor. Hikâyelere ve hikâye anlatıcılığına gönülden inanıyor. Ama en çok kadınlar, rüyalar ve ejderhalar hakkında olanlara.

Elif Sofya

Elif Sofya, 18 Ağustos 1965’te İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. İÜ İşletme ve İTÜ Görsel Sanatlar bölümlerinde master eğitimine devam etti. Uzun süre resimle uğraştı, çeşitli sergiler açtı. Siyasi bir radyoda kültür, sanat, politika programları hazırlayıp sundu. Televizyon program editörlüğü yaptı.  2012 yılında, Germany Edenkoben Künstlerhaus ve Mainz Üniversitesi tarafında hazırlanan THE POETRY OF NEIGHBOURS – POETS TRANSLATED BY POETS projesinde Türkiyeli şair olarak yer aldı. Şiirleri ve yazıları çeşitli edebiyat dergilerinde yayınlandı. Şiir kitapları: Ters Düşünce (Yasakmeyve, 2005), Düzensiz  (Pan/Heves, 2010), In meinem Mund ein Bumerang (Wunderhorn, 2013)  (Kolektif çeviri kitap), Dik Âlâ  (Yapı Kredi Yayınları, 2014).

Elisabeth Hjorth

Elisabeth Hjorth is a writer, researcher and teacher in Creative Writing at Konstfack University of Arts, Crafts and Design in Stockholm. She is the author of one poetry collection and three novels. In 2017, she published the novel Nattens regn och dagens möda (Night rain and the laborious day) about an unlikely friendship between two Swedish women in the years of Second World War. She is currently working on a project in artistic research called The Double Bind. The novel as (peace) negotiation.

Emine Hızır

21 yaşında. Yaşamının ilk 17 yılını Rize’de geçirdi. Üç buçuk yıldır İstanbul’da. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümü, son sınıf öğrencisi. Okuyor, geziyor, öğrenciliğin tadını çıkarıyor. Diploma çalışması olarak Suat Derviş’in “Beni Mi?” adlı kitabı ve çeşitli gazetelerdeki öyküleri üzerine çalışıyor.

Fatih Altuğ

1977’de İstanbul’da doğdu. Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisansını A Dergisi, doktorasını Namık Kemal’in edebiyat eleştirisi üzerine Nüket Esen’in danışmanlığında yaptı. Yeni Yazı, Mizan, Kritik dergilerinin yayın kurulunda yer aldı. Selim İleri’nin Kapalı İktisat’ı üzerine Kapalı İktisat Açık Metin (Everest Yayınları) kitabını yayımladı. Mehmet Fatih Uslu ile birlikte Tanzimat ve Edebiyat: Osmanlı İstanbul’unda Modern Edebi Kültür (İş Bankası Yayınları) kitabını derledi. Recaizade Ekrem’in Araba Sevdası romanının eleştirel basımını (İletişim Yayınları) hazırladı. Fatma Aliye ve Ahmet Mithat’ın Hayal ve Hakikat’inin (Everest Yayınları) ve Fatma Fahrünnisa’nın Dilharap’ının (Koç Üniversitesi Yayınları, Kevser Bayraktar ile) dil içi çevirilerini yaptı. Leylâ Erbil, Tomris Uyar, Orhan Koçak, Nurdan Gürbilek, Halid Ziya Uşaklıgil, Namık Kemal, Sait Faik Abasıyanık, Sabahattin Ali gibi edebiyatçılar hakkındaki makaleleri çeşitli dergilerde ve kitap derlemelerinde yer aldı. İstanbul Şehir Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesidir.

Fatih Erdoğan

23 Nisan 1954 yılında İzmir’de doğdu. Kültür Koleji’ni ve Robert Kolej’i bitirdikten sonra, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1980 yılında, Türkiye’de sadece çocuklar için kitap yayımlayan ilk yayınevi Mavibulut’u kurdu. Aynı yıl, ilk kitabı “Pan ve Çiçeği” ile Kütüphaneciler Derneği tarafından düzenlenen Resimli Kitap Yarışması’nda birincilik ödülünü aldı. O günden beri çocuklara yönelik çok sayıda kitap yazdı, resimledi, çevirdi ve editörlüğünü yaptı. Yazdığı 65 adet kitap bugüne dek bir milyona yakın okura ulaştı. Dünya’nın önde gelen birçok çocuk yazarının pek çok eserini Türkçeye çevirdi ve yayımladı. Kırmızıfare Çocuklar İçin Edebiyat Dergisi ve Binbirkitap Çocuk Edebiyatı Araştırmaları Dergisi adlı iki dergi çıkardı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü’nde dersler verdi ve aynı bölümde yüksek lisans ve doktora yaptı. Çeşitli gazete ve dergilerde çocuk edebiyatı ve çocuk kitaplarına ilişkin makaleler yazdı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde “Çocuklar için Yazmak” adlı yetişkinlere yönelik bir seminer, Maltepe Üniversitesi’nde, Aydın Üniversitesi’nde Çocuk Edebiyatı dersleri verdi. Türkiye’de bugüne dek çok sayıda ödül alan Fatih Erdoğan dünyanın en büyük çocuk edebiyatı ödülü olarak bilinen Astrid Lindgren Anma Ödülü’ne (Astrid Lindgren Memorial Award – ALMA) 2016, 2017 ve 2018 olmak üzere üç kez aday gösterildi.

Fatma Barbarosoğlu

Dört çocuklu bir ailenin  ikinci çocuğu olarak Afyon’da doğdu. Lise son sınıfa kadar İstanbul’da sürdürdüğü eğitimini Afyon Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünü bitirdi. Tasavvufi Eğitimin Değerlendirilmesi başlıklı teziyle yüksel Lisan eğitimini tamamladı. “Modernleşme Sürecinde Moda-Zihniyet İlişkisi”  adlı teziyle sosyoloji doktoru oldu. Öyküler: Acı Deniz, Gün Akşamsızdır, Senin Hikayen, Ahir Zaman Gülüşleri, İki Kişilik Rüyalar, Rüzgar Avı, Mutluluk Onay Belgesi Romanlar: Hiçbiryer, Uzak Ülke, Medyasenfoni, Son On Beş Dakika. Denemeler: İmaj ve Takva, Sow ve Mahrem, Sözün ve Sükutun Renkleri, Okuyucu Velinimetimizdir, Hayat Teselli Olmaktır. Sözlü Tarih: Cumhuriyet’in Dindar Kadınları.

Feryal Saygılıgil

Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümünde “Serbest Bölgelerde Kadın Emeği” konusunda doktora tezini yazdı. Güliz Sağlam’la birlikte “Kafesteki Kuş Gibiydik” (Desa Direnişinde Kadınlar)(2009), “Bölge” (2010) ve “Kadınlar Grevde” (2010) isimli belgeselleri çekti. Gülebilir miyiz Dersin? (Beyhan Uygun-Aytemiz’le birlikte, İletişim Yayınları 2016), Toplumsal Cinsiyet Tartışmaları (Dipnot Yayınları, 2016), Kadınlar Hep Vardı (Dipnot Yayınları, 2017) isimli derlemeleri yaptı. Duvar Dergisi yayın kurulu üyesidir. İstanbul Arel Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nün öğretim üyelerindendir. Ayrıca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde ders vermektedir.

Gaye Boralıoğlu

İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde sistematik felsefe ve mantık okudu, aynı bölümde yüksek lisans yaptı. Gazeteci, reklam yazarı ve senaryo yazarı olarak çalıştı. İlk kitabı Hepsi Hikâye 2001 yılında, fotoğraflar üzerinden kurguladığı romanı Meçhul,2004 yılında, Aksak Ritim 2009 yılında, Mübarek Kadınlar 2014’te İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Bir gençlik romanı olan İçimdeki Ses, Günışığı Kitaplığı’ndan 2013’te çıktı. Kitapları Almanca ve Arapça’ya çevrildi. Aksak Ritim ile 2011 Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü Mansiyonunu, Mübarek Kadınlar ile 2015 Yunus Nadi Öykü ödülünü kazandı.

Gonca Özmen

1982 yılında Burdur’un Tefenni ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesiİngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu (2004). Aynı bölümde “ThePoet’sDescentintotheUnderworld in Nineteenth Century English Poetry” adlı çalışmasıyla yükseklisansını (2008) ve“Shuttle, Nichols, Duffy, andKreiterForonda: A Revision in EkphrasticPoetry of Cubist Male Painters’ Representation of theFemale Body” adlı teziyle doktorasını tamamladı (2016). 1997 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nde “dikkate değer” bulundu.1999 Ali Rıza Ertan ve 2000 Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülleri’ndebirincilik aldı. 2003’te İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı AnabilimDalı Berna Moran Şiir Yarışması’nda birincilik ödülünü, 2005 Homerosİnceleme Ödülü’nde “Edip Cansever’in ‘Kaybola’ Şiiri Üzerine”adlı incelemesiyle üçüncülük ödülünü kazandı.Kuytumda adlı ilk şiir kitabı 2000 yılında Hera Yayınları’ndan çıktı. İkincişiir kitabı Belki Sessiz ise Şubat 2008’de Yapı Kredi Yayıncılık tarafındanyayımlandı. Kitaplarının yeni basımları Kırmızı Kedi Yayınevi’nce yapılmaktadır. Şiirleri İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Slovence, İtalyanca, Romence, Farsça, Yunanca ve İbranice’ye çevrildi. Heidelberg, Hamburg, Berlin, Münih, Paris, Lodeve, Slovenya,Karadağ ve İsrail’dedüzenlenen uluslararası şiir festivallerine katıldı.Temmuz 2014’te UdrugaKurs’un daveti ile Hırvatistan’ın Split kentinde bir ay burslu konuk şair olarak kaldı. Seçme şiirleri, TheSeaWithin (İçerdeki Deniz) adıyla Şubat 2011’de İngiltere’de Shearsman Yayınevi tarafından George Messo çevirisiyle yayımlandı. İkinci kitabı Belki Sessiz MonikaCarbe çevirisiyle Almanya’da Elif Verlag yayınları arasında çıktı. Çağdaş İrlanda Şiiri Seçkisi’ni ve İlhan Berk’in ölümünden sonra kalan şiirlerinden oluşan Çiğnenmiş Gül’ü yayına hazırladı.Ç.N. (Çevirmenin Notu) isimli çeviri edebiyatı dergisinin söyleşi editörlüğünüyaptı.Pulbiber dergisinin yazar ve editörlerindendi. Çevrimdışı İstanbul dergisinin yayın kurulunda yer alıyor. Aksi dergide düzenli olarak yazıyor.

Gülcan Yıldız

1984’te Ankara’da doğdu. Lisansını Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Gayrimenkul Değerleme üzerine yüksek lisans yaptı. Çocukluğundan beri süregelen kitap aşkını meslek haline getirmeye karar verdi ve 2010’dan itibaren yayıncılık sektöründe çeşitli yayınevlerinde editör ve telif sorumlusu olarak  çalıştı. Özel ilgi alanı çizgi romanlar ve çocuk kitapları. Şu an D&R’da yabancı kitap kategori yöneticisi olarak çalışıyor. Millarworld  çizgi roman serisinin editörlüğüne ve kitap incelemeleri yazmaya devam ediyor.

Güldünya Yayınları

Güldünya Yayınları adını, 2004 yılında, iki ağabeyi tarafından sokak ortasında vurulduktan sonra kaldırıldığı hastanede yine ağabeyleri tarafından öldürülen Güldünya Tören’den alıyor. Güldünya Yayınları, feminist teori ve politika kitaplarının yanı sıra dünyanın dört bir yanından kadın hareketi ve farklı feminist örgütlenme deneyimleri, kadın biyografileri ve tanıklık derlemeleri, kadın edebiyatçıların eserlerini ve kadın sanatçılar tarafından ya da onlar üzerine hazırlanmış kitapları yayınlayacak.

Gülkan Noir

Çevirmen, editör ve yazar. Erdişi. Anarşizm, Anarkafeminizm, Queer, Transfeminizm, normatif olmayan cinsellikler, beden, arzu gibi konular üzerinde teorik ve edebi üretimlerde bulunan bağımsız araştırmacı. Bazen de şair. Sel Yayınları Queer Düş’ün Serisinin kurucularından ve danışmanlarından.

Hanna Hallgren

Hanna Hallgren, poet and professor in Literary Composition at Valand Academy, Gothenburg University, Sweden. Hallgren has a doctorate degree in gender studies and a MA in contemporary literature. She has published several books, and her last poetry collection, Det som övar annorlunda likt ett hjärta, was published in 2016. As a researcher Hallgren has focused on topics such as gender, sexuality and identity. Since 2002 she has also devoted herself to artistic research, and during 2016-2018 she has been a member of the Swedish Research Council’s committee for Artistic Research.

Hazal Çamur

1989, İstanbul. 9 yıldır Kayıp Rıhtım Edebiyat Platformu’nun genel yayın yönetmenliğini yapıyor. Kitap eleştirileri, aralarında Radikal, Hürriyet ve Birgün’ün de yer aldığı çeşitli gazetelerde yayımlandı. Ayrıca, İyikitap ve Oyungezer Dergi’lerinde serbest yazar olarak yer alıyor. 5 sene boyunca sürdürdüğü online radyo programında hem edebiyat üzerine tartışmalar yürüttü, hem de yayın sektöründen isimleri ağırladı. İki kez TRT Radyo 1’de kurmaca üzerine canlı yayın konuğu olarak bulundu. Tüm bunların dışında, lisans yaptığı Bilgisayar Mühendisliği alanında aktif olarak çalışmaya devam ediyor.

Hazal Halavut

Hazal Halavut Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde doktora yapıyor. Aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışıyor. 5Harfliler internet sitesinin editörlerinden biri.

Helena von Zweigbergk

Helena von Zweigbergk is a Swedish novelist, journalist and radio host. Her fictional writing often concentrates on subjects like contemporary family drama, but she has also written a crime series about a womens prison chaplain. Amazon bought the worldwide rights for her latest novel The Heart Echoes, a drama with three grown up daughters and their mother. Since then she has written the short novel The Ones in Need about a relationship between an elderly woman and her grown up daugter. Helena von Zweigbergk has also written the biography about the lead singer of the Swedish band Roxette, Marie Fredriksson.

 

İpek Şahbenderoğlu

1984 yılında İstanbul’da doğdu. Kartal Burak Bora Anadolu Lisesi’nden 2002 yılında mezun oldu. Lisans eğitimini, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde 2006 yılında; yüksek lisans eğitimini ise aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nda “Halid Ziya Uşaklıgil’in Edebî Tenkitleri” başlıklı yüksek lisans tezi ile 2010 yılında tamamladı. Dil ve Edebiyat, Eşik Cini, Hürriyet Gösteri, Varlık, Deli Kadın, Dil ve Edebiyat Araştırmaları (Journal of Language and Literature Studies) gibi dergilerde, K24 internet sitesinde Türk edebiyatı üzerine çeşitli yazıları, makaleleri ve röportajları yayımlandı. TÜBİTAK tarafından desteklenen ve yürütücülüğünü Doç. Dr. Seval Şahin’in yaptığı “Türk Edebiyatında Polisiye Romanın Tarihsel Gelişimi 1884-1928” başlıklı araştırma projesinde 2011-2014 yıllarında görev aldı, 2013 yılında Bağlam Yayınları’ndan çıkan Edebiyatın İzinde, Polisiye Edebiyat adlı kitapta konuyla ilgili çalışmaları yayımlandı. Yine 2014 yılında Sevgi Soysal’ın 1970’li yıllarda kaleme aldığı gazete yazılarını derlediği kitabı Türkiye’nin Kalbi, Kabul Günleri başlığı ile İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Ayrıca 2014 yılında Şinasi’nin Şair Evlenmesi adlı tiyatro oyununun eleştirel basımını Çağrı Yayınları için yayına hazırladı. 2015 yılında Seval Şahin ile Sevgi Soysal edebiyatı üzerine çeşitli araştırma ve makaleleri içeren İsyankâr Neşe, Sevgi Soysal Kitabı’nın yanı sıra 2017 yılında yine Sevgi Soysal’ın TRT dönemi yazılarını ve radyo oyunlarını içeren Venüslü Kadınların Serüvenleri, TRT Günleri başlığı altındaki çalışması İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nda, doktora eğitimine devam etmektedir.

Irmak Zileli

1978 yılında İstanbul’da doğdu. Sosyal Antropoloji öğrenimi gördü. Televizyon ve dergilerde muhabirlik yaptı. Roman Kahramanları dergisinin kuruluşunda görev aldı ve ilk 6 sayı yayın yönetmenliğini yürüttü. 2006 yılından bu yana çeşitli dergilerde, gazete kitap eklerinde değerlendirme ve eleştiri yazıları yayınlanıyor. Zileli’nin basılmış eserleri arasında Eşik (2011, 2012 Yunus Nadi Roman Ödülü), Gözlerini Kaçırma (2014) ve Gölgesinde (2017) romanlarının yanı sıra Bayram Çocukları (2004) isimli bir araştırma ve Halit Refiğ ile söyleşilerinden oluşan Doğruyu Aradım Güzeli Sevdim (2009) başlıklı kitabı bulunuyor. Irmak Zileli’nin, Tuhaf dergisinde “Tuhaf Karşılaşmalar” başlığı altında öyküleri yayınlanmaya devam ediyor.

Işın Beril Tetik

1970’te Edinburgh, İskoçya’da doğdu. 1993’te IsleCollege of Art – Moda bölümünden Moda Tasarımcısı olarak mezun oldu. Derinden Gelen Sesler, Hayalgücünün Merkezine Seyahat, Anadolu Korku Öyküleri 1-2-3, Aşkın Karanlık Yüzü, Karanlık Yılbaşı Öyküleri gibi antolojilerde hikâyeleriyle yer aldı. Kendi öykülerinden oluşan Kara Kara Kapkara adlı hikâye kitabı 2017’de yayımlandı.  Çeşitli basılı ve web dergilere yazı yazmakla beraber, 2014’ten bu yana Gerisi Hikâye – Korku Konuşmaları adlı çevrimiçi radyo programında iki ortağı ile beraber korku türüne ait her türlü detay üzerine konuşmaya devam ediyor.

Jale Parla

1945’te İstanbul’da doğdu. 1964’te Arnavutköy Amerikan Koleji’ni, 1968’de Robert Kolej’in Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nü bitirdi. 1978’de Harvard Üniversitesi’nden anadalı İngiliz Edebiyatı, yandalları Fransız ve Alman Edebiyatları olmak üzere Karşılaştırmalı Edebiyat doktorası aldı. 1976-2000 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı. Halen Bilgi Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde öğretim üyeliği yapmakta olan Parla’nın Efendilik, Şarkiyatçılık, Kölelik (1985), Babalar ve Oğullar – Tanzimat Romanının Epistemolojik Temelleri (1990), Don Kişot’tan Bugüne Roman (2000), Kadınlar Dile Düşünce (Sibel Irzık ile beraber, 2004), Balkan Literatures in the Era of Nationalism (Murat Belge ile beraber, 2008), Türk Romanında Yazar ve Başkalaşım (2011) adlı kitapları yayımlanmıştır.

Jessica Schiefauer

Award-winning author Jessica Schiefauer (b. 1978) has established herself as one of Sweden’s foremost writers of literary young adult fiction. Her widely praised first novel, If You Were Me (2009), was followed by the August Prize-winning The Boys (2011). Translated into several languages, The Boys was also nominated for the Nordic Council Debut Children’s Book Award. In addition to two theater adaptations of The Boys (2014 and 2017), the film based on the book, Girls Lost (2016), was a huge critical success and won several international awards. Schiefauer’s third novel, The Eyes of The Lake (2015), also won the August Prize, thus cementing her position on the Sweden literary scene. Exploring questions of self-esteem, coming of age, sexuality and gender, Schiefauer engages adults as well as young adults. She has contributed short stories to the erotica collection Hot (2012) and the science fiction collection Other Ways – Ten New Utopias (2015), among others. Schiefauer holds a teaching degree in Swedish, English and creative writing. She lives in Gothenburg, Sweden.

Kaos GL

1990’lı yılların başında evlerde sohbetle başlayan Kaos GL’nin hikayesi “nasıl bir dergi istediğimizi” konuşarak devam etti. Sonra bu sohbetleri Türkiye’nin her yerinden LGBT’ lerin katılabileceği bir tartışmaya dönüştürmeye karar verildi. Hayaller 20 Eylül 1994’de gerçek oldu. İlk dergi çıktı. Kendi tabirimizle “Şanlandı”…  2000 yılının Eylül ayından itibaren Kaos Kültür Merkezi hizmet vermeye başladı; kültürel etkinlikler, toplantılar, seminerler ve film gösterimlerini dahil oldu programa. Kültür Merkezi bünyesinde oluşturulan kütüphane, Türkiye’nin “ilk eşcinsel kütüphanesi” dir. Kaos GL, 2001 yılındaki 1 Mayıs eylemine katılarak eşcinsellerin özgürlük mücadelesini alanlara taşımakla kalmamış, aynı zamanda, Türkiye’de ilk “kamusal eyleme katılan eşcinsel örgütü” olmuştur.”16-23 Nisan 1994, sayı 12, Express:Kaos GL 15 Temmuz 2005’de, insan hakları hareketi açısından önemli bir adıma daha imza atarak “Türkiye’nin ilk cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği alanında kurulan derneği olarak resmen kuruldu. Kaos GL, 23-24 Mayıs 2003 tarihlerinde gey ve lezbiyenlerin sorunlarını ilk kez kamuoyu önünde tartışmaya açmış, 15 Temmuz 2005’de, insan hakları hareketi açısından önemli bir adıma daha imza atarak “Türkiye’nin ilk cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği alanında kurulan derneği olarak resmen kurulmuştur. Dernekleşmenin ardından faaliyetlerini Akademik kültürel çalışmalar, İnsan hakları, medya çalışmaları başlıkları altında yürüten dernek; 1994 yılından bu yana Kaos GL dergi’yi 2014 Yılından bu yana hakemli queer çalışmaları dergisi Kaos Q+’ı ve her yıl farklı meslek gruplarına yönelik üretilen yayını onbinlerce kişiye ulaştırmakta.

Karolina Bång

Karolina Bång is a Swedish comic artist, graphic novelist, illustrator and script writer. She has published three graphic novels of her own Handboken (doob publisher 2009) and Cowgirls (2011) and Alternativet (2013) (published by Galago) and participated in several anthologies and magazines both in Sweden and abroad. She has held many various workshops in graphic novel production, works as a curator particularly with the focus on the graphic novel and is currently writing a radio play in Finland.

 

Karun Çekem

2011 yılında Ege Üniversitesi Felsefe bölümünden mezun oldu. 2014 yılından itibaren de aynı bölümde araştırma görevlisi olarak görev yapmaya başladı. Bilimkurgu edebiyatı ve politika felsefesi alanlarında çalışmaktadır. Halen aynı bölümde bilimkurgu edebiyatında makine-insan figürleri üzerine doktora tez çalışmasını sürdürmektedir.

Kutlukhan Kutlu

Kutlukhan Kutlu 1972’de İstanbul’da doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. 1991’de Nokta – Ne Nerede kadrosuna katılarak sinema, edebiyat ve müzik üzerine yazmaya başladı. Çeşitli yayın organlarında yazarlık ve editörlük yaptı. Daha çok film eleştirileri ve sinema yazıları yazıyor, çeviri yapıyor.

Latife Tekin

Latife Tekin 1957 yılında Kayseri’nin Bünyan kazasına bağlı Karacafenk Köyü’nde doğdu. Dokuz yaşında ailesiyle İstanbul’a geldi. İlk kitabı Sevgili Arsız Ölüm 1983 yılında çıktı. Ardından Berci Kristin Çöp Masalları (1984), Gece Dersleri (1986), Buzdan Kılıçlar (1989), Aşk İşaretleri (1995) ve Ormanda Ölüm Yokmuş (2001) adlı romanları yayımlandı. Dille kurduğu bağın ve yazıyla ilişkisinin özelliğiyle öne çıktı. Latife Tekin’in romanları İngilizce’den Farsça’ya pek çok dile çevrildi.

Marjaneh Bakhtiari

Marjaneh Bakhtiari, b. 1980 in Tehran, is an Iranian – Swedish author living at present in Malmö. Her family moved to Sweden in 1987 during the war between Iran and Iraq. She made a very successful debut with the book Call it whatever you want, published in 2005. Her second book Kan du säga Schibbolet? was published in 2008 and was awarded the Skånebokhandlarnas Author’s Prize and was nominated for VI’s Literature Award and SR’s Novel Award. In 2016, Marjaneh published the novel Farväl till dem på land and the radio play Salongen.

Melek Özlem Sezer

21 Aralık 1971’de doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde ekonomi okudu. Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı. Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde masal analizi dersleri verdi. Milliyet Çocuk (Miço) dergisinde köşe yazarlığı yaptı. TRT radyolarına masal programları hazırlayıp sundu. Şiir, öykü, masal, çocuk edebiyatı ve senaryo alanlarında uğraş veriyor. Yaşamını animasyon senaryoları yazarak ve seslendirme yaparak kazanıyor. 1998 Cemal Süreya, 2000 Behçet Aysan ve 2011 Nüzhet Erman Şiir, 2001 Arıburnu En İyi Uzun Metrajlı Film Öyküsü, 2010 Oğuz Tansel Halk Bilimi ödülleri var. Bugüne kadar masal üzerine iki araştırma inceleme, yedi şiir ve yirmi yedi çocuk kitabı yayınlandı.

Menekşe Toprak

Menekşe Toprak ilk ve ortaöğrenimini Köln’de ve Ankara’da tamamladı. Radyo gazeteciliği yapıyor, Berlin ve İstanbul’da yaşıyor. Öyküleri çeşitli dergi ve antolojilerde yayımlandı. Almanca, Fransızca, İngilizce ve Sırpça’ya çevrilen bazı öyküleri ise ilgili ülkelerin edebiyat dergileri ve öykü antolojilerinde basıldı. Ağıtın Sonu adlı romanı 2015 Duygu Asena Roman Ödülü’ne değer görüldü, 2017 yılında Almanca’da basıldı. Kitapları: Valizdeki Mektup (öykü, YKY 2007, İletişim Yay. 2016), Hangi Dildedir Aşk (öykü, YKY, 2009), Temmuz Çocukları (roman, YKY, 2011, İletişim Yay. 2015), Ağıtın Sonu (roman, İletişim Yay. 2014)

Meryem Selva İnce

Şehir Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü. Boğaziçi Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı alanında “Kürk Mantolu Madonna Romanının Edebiyat Tarihi Metinlerinde ve Popüler Kültürde Alımlanışı” üzerine yüksek lisans tezini yazmakta, Recelblog’da editör ve yazar olarak görev almaktadır. Kurucusu olduğu Çocuk Yazını’nında yazı işlerini yönetmekte ve yazmaktadır. Şehir Üniversitesi’de okutman olarak çalışmaktadır.

Metis Kitap

Metis Yayınları 1982 yılında kuruldu. Üniversite yıllarında dönemin sosyal muhalefet hareketlerinin içinde yer almış Sol görüşlü 5-6 üniversiteli genç, kendi kişilikleri ile eğitimini aldıkları meslekleri arasında ilişki kuramayıp kültürel ve siyasi bir odak olarak Metis yayınevini kurdular. Araştırmayı, doğru bildiklerini sorgulamayı, tartışmayı, öğrenmeyi sürdürmeyi amaçlamışlardı. Bu ilk ekipte yer alanların bir kısmı daha sonra mesleklerine ve diğer ilgilerine yöneldiler. 1987 yılına kadar sadece edebiyat dışı kitaplarla ilgilenen yayınevi, bu tarihten sonra Türkçe ve çeviri edebiyat ürünleri de yayınlamaya başladı. Zaman içinde çeşitlenen kitaplar farklı dizilerde kümelendi.

http://www.metiskitap.com

Müge Gürsoy Sökmen

Editör, çevirmen ve Metis Yayınları’nın kurucu ortağıdır. Metis Çeviri ve Defter dergilerinde yayın kurulu üyeliği yapmıştır. Sivil bir girişim olan Irak Dünya Mahkemesi’nin (WTI) başlatıcı ve düzenleyicilerindendir; İstanbul’da gerçekleştirilen nihai oturumun belgelerini (Irak Dünya Mahkemesi, Metis; World Tribunal on Iraq, Between the Lines) ve Edward W. Said anısına düzenlenen uluslararası sempozyumun bildirilerini (Başak Ertür’le birlikte) Türkçe ve İngilizce olarak kitaplaştırmıştır (Barbarları Beklerken: Edward W. Said Anısına, Metis; Waiting for the Barbarians: A Tribute to Edward W. Said, Verso). Uzun süre Türkiye PEN Hapisteki Yazarlar Komitesi başkanlığı yapan Sökmen, Uluslararası Bağımsız Yayıncılar Birliği İngilizce ağı koordinatörüdür.

Mukadder Gemici

1974’de İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Radyo-TV Bölümü’nü, daha sonra da işletme fakültesini bitirdi. Üniversite ile birlikte 1994’te Kanal 7 televizyonunda çalışmaya başladı. 2001 yılına kadar ağırlık olarak belgesel, kültür-sanat programları olmak üzere yapım, yönetmen, metin yazarı olarak farklı programlarda görev aldı. 2003 yılından itibaren İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi/İSKİ Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünde çalışmaya başladı. Kurum faaliyetlerini anlatan kısa filmler, dergi, broşür, kitap, katalog, konuşma metinleri vb hazırladı, kurumun sosyal medya sayfalarının idaresiyle ilgilendi. Hikayeleri ilk olarak Dergah dergisinde yayımlanmaya başladı. “Asla Pes Etme” adlı ilk kitabı 2011’de yayımlandı. “Asla Pes Etme” ile Türkiye Yazarlar Birliği Hikâye Ödülü’nü ve ESKADER tarafından verilen yılın hikayecisi Ödülü’nü aldı. Kadınların Şehirleri, Yazmak ve Yaşamak, Sessiz Harfler, Korkut Ata Ne Söyledi, 28 Şubat’a 28 Öykü kolektif kitaplarında yer aldı. Dergah dergisinin dışında, Hece, İtibar, Dil ve Edebiyat dergilerinde de hikayeleri yayımlandı. Lise öğrencilerine yönelik yazarlık okulunda ders verdi.. İkinci kitabı “Kar Makamı” 2016’da, üçüncü kitabı “Nuh’un Kızı” 2017’de yayımlandı. Evli ve üç çocuk annesi olan Mukadder Gemici, halen İSKİ’de çalışmaya devam etmektedir.

Nalan Çelik

15 Ocak 1961 Düzce Gümüşpınar Köy’ünde doğdu. İstanbul’da yaşamaktadır. Lise öğrenimini Kadıköy Ticaret Lisesi’nde tamamladı. Aynı yıllarda yazmaya başladı. Beksav Kuram Atölye’sinde okuma yazma teknikleri’ üzerine eğitim aldı ve bunu İnsancıl Atölyesi’nde şiir, felsefe, estetik dersleri izledi; on yılı aşkın süre devam etti. Şiir, öykü, deneme, inceleme ve makaleleri çeşitli dergilerde, Evrensel, Birgün, Jineps gazetesinde yer aldı. Türkiye Yazarlar Sendikası, PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Edebiyatçılar Derneği, Bilim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği üyesidir. Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu üyesidir.

Nalan Çelik

Nalan Çelik,15 Ocak 1961 Düzce Gümüşpınar Köy’ünde doğdu. İstanbul’da yaşamaktadır. Lise öğrenimini Kadıköy Ticaret Lisesi’nde tamamladı. Aynı yıllarda yazmaya başladı. Beksav Kuram Atölye’sinde okuma yazma teknikleri’ üzerine eğitim aldı ve bunu İnsancıl Atölyesi’nde şiir, felsefe, estetik dersleri izledi; on yılı aşkın süre devam etti. Şiir, öykü, deneme, inceleme ve makaleleri çeşitli dergilerde, Evrensel, Birgün, Jineps gazetesinde yer aldı. Türkiye Yazarlar Sendikası, PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Edebiyatçılar Derneği, Bilim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği üyesidir. Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu üyesidir.

Nihan Sarı

Nihan Sarı, yazar ve illüstratör. Dokuz Eylül Üniversitesi, animasyon ve illüstrasyon anasanat dalından mezun olduktan sonra aynı üniversitede animasyon, kitap ve film karakteri  yaratmak üzerine akademik kariyer yaptı. Tuhaf Yolculuk, Issız Gezegen ve İki Dünya Arasında isimli üç romanı ve çeşitli süreli yayınlar için hazırladığı çizimleri bulunan yazar bilimkurgu, tuhaf kurgu, fantastik kurgu alanındaki çalışmalarını sürdürmekte, romanlarında çok katmanlı, animasyon ve film etkili yöntemleri içeren görsel kurguyu kullanmaktadır. Evli ve bir erkek evlat sahibidir.

Nilay Özer

Nilay Özer 1976 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği ve Sınıf Öğretmenliği bölümlerinden mezun oldu. İki yıl sınıf öğretmeni olarak çalıştı. Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladı. Yüksek lisans tezi, İkinci Yeni Hareketi’nin öncü şairlerinden Turgut Uyar’ın Divan adlı yapıtında biçim-içerik karşıtlığı üzerinedir. Doktora tezinde ise Nâzım Hikmet’in başyapıtı Memleketimden İnsan Manzaraları‘nda imajların; tarihyazımı, toplumsal tiplerin tasnifi ve sinemayla ilişkisini inceledi. 2008 yılından bu yana çeşitli üniversitelerde Türkçe, yaratıcı yazarlık, yeni edebiyat dersleri verdi. Çeşitli dernek ve belediyeler bünyesinde, şiir ve kısa öykü üzerine atölye çalışmalarını sürdürdü. 1995 yılında şiirlerini yayımlamaya başladı. İlk kitabı Zamana Dağılan Nar 1999’da yayımlandı. 2004’te Cemal Süreya Şiir Ödülü’nü alan Ol!.. adlı dosyası aynı yıl yayımlandı. Üçüncü şiir kitabı Korkuluklara Giysi Yardımı ise 2015’te çıktı. Fransa, Almanya, Makedonya gibi ülkelerde sempozyum ve festivallere katıldı. Nilay Özer’in Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan dört çocuk kitabı vardır: Meşe Palamudu Macanda (2015), Uçan Kaçan Bir Pijama Öyküsü (2016), Yara Bandı Fabrikası (2016), Üç Ejder Masalı (2017).

Nilay Özer’in sitemizde bulunan fotoğrafını Bade Osma Erbayav çekmiştir.

Olcay Akyıldız

Türk Edebiyatında Oksidentalizm: Ahmet Mithat’tan Yakup Kadri Karaosmanoğlu’na “Batı”yı Kendi “Akisi/Aksi” Olarak İcat Etmek başlıklı tezi ile Tübingen Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde doktorasını tamamlayan Olcay Akyıldız 2001 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde edebiyat teorisi, Türkçe şiir, oryantalizm, oksidentalizm ve toplumsal cinsiyet konularında dersler vermektedir. Otobiyografik türler (Autobiographical Themes in Turkish Literature: Theoretical and Comparative Perspectives) ve seyahat metinleri (Venturing Beyond Borders: Reflections on genre, function and boundaries in Middle eastern Travel Writing) üzerine derleme kitapları olan Akyıldız halen Boğaziçi Üniversitesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi yönetim kurulu ve Toplum ve Bilim dergisi yayın kurulu üyesidir.

Oya Baydar

1940’ta İstanbul’da doğdu. 17 yaşında yazdığı ilk romanı Hürriyet gazetesinde tefrika edildi. Sosyoloji-felsefe okudu. İstanbul Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi’nde sosyoloji asistanlığı yaptı. 1960 sonrasında sol harekete katıldı, edebiyatı bıraktı. 12 Mart 1971 darbesinde tutuklandı, üniversiteden uzaklaştırıldı. Gazeteci ve köşe yazarı olarak çalışmaya başladı. 12 Eylül 1980 darbesinde yurtdışına çıktı, 12 yıl Almanya’da sürgünde yaşadı, sosyalist sistemin dağılmasının içerden tanığı oldu. O günlerin etkisiyle yazdığı “Elveda Alyoşa” anlatılarıyla 1991 Sait Faik hikâye armağanını kazandı ve bu kitapla 30 yıl sonra edebiyata döndü. Sıcak Külleri Kaldı (Orhan Kemal roman ödülü ve 2016 Fransa-Türkiye edebiyat ödülü), Erguvan Kapısı (Cevdet Kudret edebiyat ödülü), Kedi Mektupları (Yunus Nadi roman ödülü), Hiçbiryer’e Dönüş ( İtalyan Akdeniz ödülü), Kayıp Söz ve Surönü Diyalogları’nın aralarında bulunduğu kitapları 28 dile çevrildi. Son romanı Yolun Sonundaki Ev, Mart 2018’de yayımlandı.

Öykü Özçinik

1986 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde Antropoloji eğitimi aldı. 2014 yılından bu yana Sel Yayıncılık’ta editör olarak çalışmaktadır.

Özlem Ertan

Çocukluk ve ilk gençlik yılları memleketi İzmir’de geçti. 2005 senesinde Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi bölümünden mezun oldu ve akabinde İstanbul’a yerleşti. Özlem Ertan’ın öyküleri, aralarında K, Gölge, Yabani ve Lemur’un da olduğu çeşitli dergilerde yayımlandı. Olimpos Öyküleri(Yitik Ülke Yayınları), Aşkın Karanlık Yüzü(İthaki Yayınları) ve Karanlık Yılbaşı Öyküleri (Bilgi Yayınevi) adlı öykü derlemelerinde de yer alan yazarın ilk romanı Âşık Kadınlar Denizhanesi(Müptela Yayınları)2015’in ocak ayında, ikinci romanı Benim Güzel Ölülerim(İthaki Yayınları) ise 2017’nin mayıs ayında yayımlandı. İstanbul Boğazı’na yerleştirdiği fantastik âlemde yaşayan kadınların,baskıcı ve otoriter bir tanrıya karşı mücadelelerini anlattığı Âşık Kadınlar Denizhanesi hakkında “Feminist ve fantastik bir roman” yorumları yapıldı. Yazar, ikinci kitabı Benim Güzel Ölülerim’de ise Türkiye’ye hâkim olan savaş iklimini fantastik bir kurgu içinde yorumladı. 2007’de Agos’ta başladığı gazetecilik hayatına Taraf gazetesinde devam eden Özlem Ertan, 2010-2016 arasında “Operatik” ve “Hayalhane” adlı köşelerinde opera ve klasik müzik başta olmak üzere kültür-sanat yazıları kaleme aldı. Ertan, şu an Andante ile Mukavemet dergilerinde, Agosgazetesinin kitap ekinde ve www.sanatindibi.com sitesinde kültür-sanat gazeteciliğine devam ediyor.

Pelin Buzluk

1984’te Ankara’da doğdu. ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Öykü ve yazıları 2002’den bu yana çeşitli dergi ve seçkilerde yayımlandı. Deli Bal (2010) adlı ilk öykü kitabı Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü’ne, ikinci öykü kitabı Kanatları Ölü Açıklığında (2012) Selçuk Baran Öykü Ödülü’ne, son öykü kitabı En Eski Yüz (2016) ise Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı’na layık görüldü. Hâlihazırda Ankara’da “Öykü Buluşmaları” ile “Öykülerle Türkiye Tarihi” başlıklı semineri yürütüyor.

Reçel Blog

Kadınların ve bilhassa Müslüman kadınların; gündelik deneyimlerine, toplumsal meseleleri algılayışlarına, ilgilerine, meraklarına, dertlerine, umutlarına, kaygılarına, mücadelelerine dair kendi sözümüzü söyleyeceğimiz bir mecramız olsun istedik” diyerek Reçeli 2014 yılı Eylül ayında kurduk. O günden bu yana, çoğunluğu konuk yazarlardan olmak üzere 400’ün üzerinde içerik yayınladık, birçok konuyu farklı bakış açılarından tartışmaya ve dinlemeye özen gösterdik. Reçel kadınların, bilhassa Müslüman kadınların hikayelerini anlatabileceği bir alan olarak yayın hayatına devam ediyor.

Ruken Alp

Ruken Alp, Hacettepe Üniversitesi Felsefe bölümünden lisans derecesini almıştır.  Yüksek lisansını Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı bölümünde tamamladıktan sonra yine aynı bölümden “Türkçe Şiirde “Kadın” Şairlerin Poetikalarının Karşılaştırmalı Olarak İncelenmesi” başlıklı teziyle doktora derecesi aldı. Akademik ilgi alanları arasında kadın hareketleri, kadın yazını, cinsiyet ve kimlik, erkeklik çalışmaları, edebiyat teorisi ve kuramları, modern edebiyat, edebiyat ve politika, dil ve söylem, karşılaştırmalı edebiyat ve Tanzimat sonrası Osmanlı edebiyatı yer alıyor. Sabancı Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışan Alp, Türkiye’nin bir çok ilinde toplumsal cinsiyet eşitliğine dair farkındalık yaratmaya yönelik eğitimler verdi. Edebiyat ve sinema, edebiyatta toplumsal cinsiyet gibi başlıklar altında eğitimler verdi.

Sacide Fikret Çobanoğlu

Sacide Fikret Çobanoğlu. 1968 Bursa doğumlu. Hacettepe Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi 1990 yılı mezunu. Yüksek lisansımı halk bilimi alanında yaptı. Tezinde “Nasihat” konusunu çalıştı ve “Konuşmalık Türlerde Bir Anlatım Türü Olarak Nasihat” adıyla tezini yayınladı. Edebiyat öğretmeni. Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı Koleji’nden emekli oldu ama halen Ümitköy Koleji’nde çalışmaya devam ediyor. Yazar; roman, hikaye, mitoloji konulu çalışmalarına devam etmekte.
Yayınlanmış kitapları: Türk Mitolojisinden Masallar, Med Vakti Gelen Kuşlar, Çerçileşen Zamanın Türküsü’dür. Evliyim, eşim Hacettepe Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Halk Bilimi Bölüm Başkanı Prof.Dr Özkul Çobanoğlu’dur. Üç çocukları var. Çocukları eğitimlerine devam etmekteler.

Şafak Çatalbaş

Şafak Çatalbaş Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Bölümü’nden 2003 yılında mezun oldu. 2007 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Bölümü’nde Yüksek Lisans programını tamamladı. Aynı üniversitede Sanatta Yeterlik programına devam etmektedir. Performatif yöntemlerle iç gözlemsel süreçlerin birbirini tetiklediği araştırma sürecinde, oyunsu bir tavırla hareket ederek temsilin kör noktaları arasında bir ağ örmeyi hedefler. 2014 yılında Ostrale’014, Dresden, Almanya’da; 2015 yılında Cité Internationale des Arts, Paris, Fransa’da konuk sanatçı programlarına katılmıştır. Yer aldığı sergiler arasında “Kuşla Göz Arasında”, sis kolektifi, DEPO, İstanbul, 2017; “Blow Up: Kavunu Gördüm”, SALT Galata, Istanbul, 2017; “Co-action Device: I Rather Laugh”, BAK – basis voor actuele kunst, Utrecht, Hollanda, 2017; “Komşu Galaksiler”, Galeri Bu, İstanbul, 2017; Imago Mundi – Mediterranean Routes, Zisa Zona Arti Contemporanee, Palermo, Italy, 2017; “Dönüştürmeler” (solo), Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi, İstanbul, 2014; “Private Nationalism”, Pécs Gallery m21, Pécs, Macaristan, 2014 / Ostrale’014, Dresden, Almanya, 2014; “Stay With Me”, Apartment Project Berlin, Almanya, 2014 / DEPO, İstanbul, 2015 / Lloydhof, Bremen, Almanya, 2015 / Corridor Project Space, Amsterdam, Hollanda, 2016 / MOM Art Space, Hamburg, Almanya, 2016 / Belvedere Müzesi, 21er Haus, Viyana, Avusturya, 2016; “Mamut Art Project”, KüçükÇiftlik Park, İstanbul, 2014; “Bufferzone: Kontrol Noktası”, Apartman Projesi, DEPO, İstanbul, 2013; “Offside Effect”, 1. Tiflis Trienali, Center of Contemporary Art, Tiflis, Gürcistan, 2012 bulunmaktadır. İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır.

Sassa Buregren

Sassa Buregren is a writer from the west coast of Sweden. She is writing nonfiction books for children and teens on different subjects such as democracy, feminism and genealogy; books that want to empower young people, especially girls, to take a place in the world, find their voice and make it heard. She is also making picture books for young children which she mostly illustrates herself. She also works as an artist and is an active member of the Swedish Writers’ Union, and currently sits on the election committee.

Sel Yayıncılık

Sel Yayıncılık kuruluşundan bu yana dünya edebiyatının önemli ve güncel eserlerini literatüre kazandırma ereğinin yanı sıra oluşturduğu dizilerle toplumsal sorunları mercek altına almayı ve konu başlıklarını tartışmaya açarak bir külliyat oluşturmayı hedeflemektedir. Sosyal bilimler, kültürel bellek, LGBTİ&Queer, Feminizm ve Kadın gibi alanlarda yayınlarına devam eden Sel Yayıncılık, bu dizilerin oluşumunda yalnızca çeviri eserlerin değil yerel deneyimlerin de kitaplaştırıldığı dolayısıyla öznelerin sürece doğrudan katılımını önemseyen yatay bir yayıncılık politikası benimsemiştir.

Sema Aslan

1978 Berlin doğumlu. Sosyoloji ve iletişim okudu, gazetecilik yaptı. Benim Kitaplarım / 35 İsim 35 Kütüphane (Doğan Kitap, 2009) isimli bir söyleşi kitabı, Kozalak (İletişim Yayınları, 2012) isimli bir romanı ve Şehrin Göbeğini Bulamıyorum! (İletişim Yayınları, 2017) isimli bir çocuk kitabı bulunuyor. İradenin İyimserliği (Ayizi Kitap, 2015), Sayfiye / Bir Hafiflik Hayali (İletişim Yayınları, 2014), Yengeler Cumhuriyeti (İletişim Yayınları, 2017) kitaplarına yazılarıyla destek verdi. Amargi Feminist Derginin editörleri arasında yer aldı.

Sema Kaygusuz

Sema Kaygusuz, 1972 Samsun doğumlu. Gazi Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nü 1994 yılında bitirdi. Öğrencilik yıllarında radyo oyunu, koreografi, tiyatro sanatıyla ilgilendi. İlk öyküleri KitaplıkAdam ÖyküVarlıkDüşler Öyküler dergilerinde yayımlandı. Hazırladığı ilk dosyayla, Varlık Dergisi Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü (1995), ikinci dosyayla 1996 Gençlik Kitabevi İkincilik Ödülü aldı. Ödül alan bu iki dosya kitap olarak yayımlanmadı. Ortadan Yarısından (1997), Sandık Lekesi (2000), Doyma Noktası (2002) adlı öykü kitapları yayımlandı. Sandık Lekesi adlı kitabıyla 2000 yılında Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. Zaman zaman Atlasdergisinde coğrafya yazıları yazan yazar, “yaratıcı okuma” üzerine atölye çalışmalarını sürdürüyor.

Senem Timuroğlu

“19. yüzyıl Osmanlı ve Fransız Kadınların Edebiyatına Feminist ve Transnasyonal Bakışlar” başlıklı teziyle Paris Sorbonne IV Üniversitesi’nde doktora derecesi aldı.
Bir çok ülkeden yazarın katılımıyla farklı üniversitelerden üç editörün hazırladığı Women Telling Nations adlı kitaba “Women’s Nations from Ottoman to the New Republic in Fatma Aliye and Halide Edip Adıvar’s Writing” başlıklı bir bölüm ile katkıda bulunmuştur. 2009 yılından beri Özyeğin Üniversitesi’nde Türk Edebiyatı derslerinin yanı sıra toplumsal cinsiyet ve edebiyat üzerine seçmeli dersler vermektedir. Araştırma alanları arasında Osmanlı-Türk kadın edebiyatı tarihi, transnasyonal karşılaştırmalı feminist edebiyat eleştirisi, dişil yazı (écriture feminine) teorisi bulunmaktadır. Evli ve birçocuk, bir kedi annesidir.

Seran Demiral

1989 yılında İstanbul’da dünyaya geldi ve hâlâ doğduğu şehirde yaşıyor. 2005’te “Münzevi”, 2007’de “Hissizleşme” isimli fantastik kurgu romanları yayımlandı. 2007’de Kadıköy Anadolu Lisesi’nden, 2011’de ise Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. “Peki ama ben kimim?” (2012), “Okulda ne işim var?” (2013), “Nasıl yapalım?” (2014) ve “Dünyayı neden değiştirmeliyiz?” (2014) isimlerini taşıyan kitaplardan oluşan, genç okurlara yönelik “Filozof Çocuklar Kulübü” çalışması Final Kültür Sanat Yayınlarından, görme engelli gençlerin hayatını konu eden “Parmak Uçları” (2014) ise Tudem Yayınları tarafından yayımlandı. İlk bilimkurgu romanı olan ve İthaki Yayınlarından basılan “Hayat Üretim Merkezi”nin (2015) ardından Seran, bir yandan distopik kurgular yazmayı sürdürmekte, bir yandan “Münzevi”yi çizgi romana uyarlamaktadır. Bunlar olup biterken öğrenciliği bırakmamış, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde mekansal ayrışma ve kültürel tüketim konularını kesiştiren teziyle yüksek lisansını tamamlamış, şimdilerde eski-yuva Mimar Sinan Sosyolojide doktora eğitimine devam etmektedir. Çocuklarla felsefe ve edebiyat atölyeleri aracılığıyla alternatif eğitim modelleri geliştirme üzerine kafa yormakta, çeşitli konularda akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Seval Şahin

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesidir. Edebi biçimlerin sosyolojisi, edebiyatta gündelik hayat ve polisiye romanla ilgilenmektedir. 2011-2014 yılları arasında, “1884-1928’de Türkiye’de yayımlanmış telif polisiye eserlerin tarihi” üzerine TÜBİTAK destekli bir araştırma projesi yürütmüştür. Kültürel Sermaye, Kibar Hırsız ve Şehir (Bağlam Yayınları, 2011) ve Modernizmin Oyunu-Oyunun Modernizmi, Tanpınar’da Oyun (Kapı Yayınları, 2013) adlı kitapları bulunmaktadır. Hazırladığı kitaplar: Berna Moran, Edebiyat Üzerine Makaleler/Röportajlar (İletişim Yayınları, 2004), Tevfik Fikret – Düşünce Dergisi – Nüsha-i Mahsusa 1918 (Kitap Yayınları, 2006), Muallim Naci, Mehmed Muzaffer Mecmuası (Kitap Yayınları, 2006), Mehmed Asım Us, Karikatür-II. Meşrutiyet’in Ünlü Simaları (Kitap Yayınları, 2008), “Ne Güzel Suçluyuz Biz Hepimiz!” Sevgi Soysal İçin Yazılar (İletişim Yayınları, 2013); Ahmed Midhat Efendi – Hayatı – Romancılığı – Bir Eseri: “Şeytankaya Tılsımı” (MSGSÜ Yayınları, 2013), Süleyman Sûdî, E. Âli, Gece Kuşları, (Labirent Yayınları, 2013), Edebiyatın İzinde: Polisiye Edebiyat, Didem Ardalı Büyükarman ve Banu Öztürk ile (Bağlam Yayınları, 2013), Yervant Odyan, Abdülhamid ve Sherlock Holmes, Didem Ardalı Büyükarman, Banu Öztürk, Ayşe Şahin ve E. Şule Ayva ile (Everest Yayınları, 2014), Edebiyatın İzinde: Fantastik ve Bilimkurgu, Didem Ardalı Büyükarman ve Banu Öztürk ile (Bağlam Yayınları, 2015), Edebiyatın İzinde: Delilik ve Edebiyat, Didem Ardalı Büyükarman ve Banu Öztürk ile (Bağlam Yayınları, 2017). Seval Şahin, Nisan 2015’ten bu yana Açık Radyo’da her hafta perşembe günleri saat 14:00’te yayımlanan Günün ve Güncelin Edebiyatı adlı programı hazırlamakta ve sunmaktadır.

Sevcan Tiftik

Sevcan Tiftik, Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sonra, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı bölümünden “Karşılaştırmalı Queer Okumalar: Kulin, Mungan ve Toptaş Metinlerinde Queer Potansiyeller” başlıklı teziyle yüksek lisans derecesini almıştır. Ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Genel Sosyoloji ve Metodoloji doktora programına başlayan Tiftik aynı bölümde öğrenimine devam etmektedir. Akademik çalışmalarını başta beden, sakatlık ve queer olmak üzere, feminizm, erkeklik, kadın ve toplumsal cinsiyet çalışmalarının Türk edebiyatındaki izlerine yoğunlaştırmıştır. Bu konuda çeşitli dergi ve platformlarda yazıları yayımlanmıştır (Kanat, Kaos Queer+, Kaos GL, Şiirden, Postdergi, Global Literature in Libraries Initiative, Sabitfikir). 2017’den itibaren Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışan Tiftik, aynı zamanda2015’ten itibaren hakemli akademik dergi KaosQueer+’ın yayın kurulunda yer almaktadır. Halihazırda Çimen Günay-Erkol ile hakemli dergi Kaos Queer+’ın “edebiyat” dosya konulu 8. sayısının editörlüğünü yürütmektedir.

Sevdagül Kasap

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü lisans öğrencisidir. Öyküleri Mavi Yeşil dergisinde yayımlandı. Şu sıra diploma çalışması olarak Suat Derviş’in “Beni Mi?” adlı kitabını ve çeşitli gazetelerde yayınlanmış öykülerini latin harflerine aktarıyor.

Sevgi Çiçek Hilton

 

Psikolog, çevirmen, şair. İ.Ü, Edebiyat fakültesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Ruh sağlığı ve cinsel sağlık alanlarında çalışmaktadır. Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi Derneği (RUSİHAK) ile birlikte engelli bireyler için bağımsız yaşam ve haklar konusunda çeşitli projelerin yöneticiliğini yapmıştır. Halen İsveç Konsolosluğu, İsveç Enstitüsü ve ENGKAD ile birlikte üç yıldır devam eden Erişiyorsam Varım projesinin  koordinatörlüğünü yürütmektedir.  Cinsel sağlık alanındaki çalışmaları ise Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı ‘nın (TAPV) planladığı çeşitli üniversite (Sabancı Ünv.), ve lise eğitimleri (Robert Koleji, Üsküdar Amerikan, Koç Lisesi vd.) ile sivil toplum kuruluşlarında verdiği seminerlerde (CARİTAS, Göçmen Kadınlarla Dayanışma) cinsel sağlık, beden ve toplumsal cinsiyet konularında yoğunlaşmaktadır. Kalkınmada Biyoteknoloji adıyla bir akademik çeviri kitabın yanı sıra sanat makaleleri ve şiir çevirileri bulunuyor. Şiir ve denemeleri Varlık, Evrensel Kültür, Patika, Elizi, Lacivert, Şehir, Akatalpa ve Yeni e. dergilerinde, İnsanBU ve Borges Defteri internet sitelerinde yayımlandı. Çiçek, şiirlerinde ve deneme yazılarında Elif Firuzi adını kullanıyor.

Sibel Irzık

Sibel Irzık Sabancı Üniversitesi’nde karşılaştırmalı edebiyat ve kültürel çalışmalar dersleri vermekte. Deconstruction and the Politics of Criticism (1990, 2016) başlıklı kitabın yazarlığının yanı sıra, Karnavaldan Romana (2001) başlıklı Bakhtin seçkisini ve edebiyat ve toplumsal cinsiyet üzerine incelemelerden oluşan Kadınlar Dile Düşünce (Jale Parla ile birlikte, 2004) başlıklı derlemeyi yayına hazırladı, South Atlantic Quarterly dergisinin Relocating the Fault Lines: Turkey Beyond the East-West Divide (2003) başlıklı özel sayısının (Güven Güzeldere ile birlikte) editörlüğünü yaptı. Daha yakın dönemde Orhan Pamuk, Yaşar Kemal, Latife Tekin, A. H. Tanpınar, Oğuz Atay ve Türkiye’de darbe romanları üzerine makaleleri yayımlandı. 2010-16 yılları arasında Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi akademik koordinatörüydü. Son yıllardaki yayın ve çalışmaları romanda temsille siyasetin, tarihle toplumsal belleğin, sanatla muhalefetin ilişkileniş biçimleri, karşılaştırmalı edebiyatın kuramsal ve tarihsel çerçeveleri, ulusal ve uluslararası edebiyat kanonlarının oluşumu üzerine odaklanıyor.

Sibel Yardımcı

Sibel Yardımcı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesidir. Doktorasını Lancaster Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamladı. Bu sırada küreselleşme, kent, kamusal alan ve kültürel sermaye üzerine çalıştı. Tezi Türkçe olarak Küreselleşen İstanbul’da Bienal  (İletişim, 2005) adıyla basıldı. Sonraki çalışmaları, göç ve milliyetçilik, biyopolitika, queer kuramı ve sakatlığa odaklanmaktadır. Bu konulardaki makaleleri Doğu BatıToplum ve BilimNew Perspectives on Turkeye-Skop gibi dergilerde yayınlandı. Çeşitli derleme kitaplara katkıda bulundu ve Hacıyatmazı DevirmekSakatlık Çalışmaları ve Queer Tahayyül başlıklı kitapları farklı kişilerle birlikte derledi. Halen çeşitli dergilerin yayın kurullarında görev yapmaktadır.

Simlâ Sunay

1976’da İstanbul’da doğdu. 1998’de mimarlık fakültesinden mezun oldu. 2001’de yüksek lisansını bina bilgisi-tasarım kürsüsünde tamamladı. 2006 yılında Güneşten Sarı Baldan Tatlı adlı ilk çocuk romanın basılmasının ardından çocuk edebiyatına Dağ Kaşındı, Yürüyen Çınar, Kafrika’nın Gölgeleri, Mavi’nin Mutluluğu-Bedri Rahmi Eyüboğlu kitaplarıyla devam etti. 2007-2016 Remzi Kitap Gazetesi ve İyi Kitap adlı dergilerde çocuk kitabı yorum/eleştiri/dosyamakaleleri yazdı. Çocuk ve mimarlık atölyelerine başladı. Arkitekt,Arkitera, YEM, Bianet, Başka Haber, Amargi, Kültür Servisi yayınlarına yazılarıyla katkıda bulundu. Deli Kadın dergisi kapaklarını tasarladı.Öykü ve şiirleri çeşitli edebiyat dergilerinde yayımlandı. Yetişkinler için iki öykü kitabı (İçbahçe-2013, Virgülün Şikâyeti-2015) yayımlanan Sunay, halen serbest mimarlık yapmakta ve çocuk-sanat-mimarlık atölyelerine devam etmektedir.

Süleyman Bulut

1954 yılında, Konya / Beyşehir’in Tolca Köyü’nde doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. İktisat okurken, rakamlardan çok harfleri sevdiğini fark edince yazmaya başladı. Radyo için oyunlar, televizyon için masallar yazdı. Çocuklar için yazdığı ve yayımlanmış kırk kitabı vardır.

Suzi Erşahin

Suzi Ersahin has been the Swedish Counsellor for Cultural Affairs in Istanbul since 2013.

Tuğba Doğan

1981’de doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yüksek Lisans programından “Kaybetmenin Anlatısı: Mai ve Siyah, Huzur ve Tutunamayanlar” başlıklı teziyle mezun oldu. Çeviri ve denemeleri Cogito, Toplumbilim, Notos, Yeniyazı gibi dergilerde ve çeşitli derleme kitaplarda yayımlandı. İlk romanı Musa’nın Uykusu, Şubat 2014’te Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı. İkinci romanı üzerinde çalışıyor.

Tülay Ferah

Hatay doğumlu olup, İstanbul’da yaşayan Tülay Ferah, İstanbul, Çamlıca Kız Lisesi’nden mezun oldu. Resim eğitimi alıp, sergiler açtı… Sinek Olmak Zor Şey (1985, Akademi Kitabevi Ödülleri, roman dalında mansiyon), Sıcak (1987), Kırmızı Erik (2000), Erkek (2000), Mayo mu Osmanlı mı (2001), Aşk Minyatürleri (2002), Gidenlere Ölmek(2004), Dünya Çıplak (2006), Soğuk Yatak(2012), Sol Yanım Kömür Karası(2016) yazarın yayınlanmış romanlarıdır. Çocuklar için Mavi Dünya, Pembe Şeker(2012) adlı öykü kitapları yazmıştır. Yazarlığına eklenen şairlik ise, şair-eleştirmen Mustafa Öneş’in,  ‘Ortak şiir kitabı çıkaralım,’ önerisi ile oldu. ‘Tekne Kazıntısı.’ adlı şiir kitabı bu öneri sonucunda 2013 yılında okuruyla buluştu.

Tülay Ferah

Hatay doğumlu olup, İstanbul’da yaşayan Tülay Ferah, İstanbul, Çamlıca Kız Lisesi’nden mezun oldu. Resim eğitimi alıp, sergiler açtı…YAZARIN, YAYINLANMIŞ ROMANLARI: Sinek Olmak Zor Şey (1985, Akademi Kitabevi Ödülleri, roman dalında mansiyon), Sıcak (1987), Kırmızı Erik (2000), Erkek (2000), Mayo mu Osmanlı mı (2001), Aşk Minyatürleri (2002), Gidenlere Ölmek(2004), Dünya Çıplak (2006), Soğuk Yatak (2012), Sol Yanım Kömür Karası(2016). Çocuk öyküleri; Mavi Dünya, Pembe Şeker(2012). Şiir: Yazarlığına eklenen şairlik ise, şair-eleştirmen Mustafa Öneş’in, ‘Ortak şiir kitabı çıkaralım,’ önerisi ile oldu. ‘Tekne Kazıntısı.’ adlı şiir kitabı bu öneri sonucunda 2013 yılında okuruyla buluştu.

Tülin Kozikoğlu

1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Psikoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra A.B.D.’de Duquesne Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı.  1995-2001 yılları arasında çimento ve demir-çelik sektörlerinde pazarlama alanında çalıştı.  Bilgi Üniversitesi’nde Çocuk İçin Yazmak sertifika programını tamamladığı 2006 yılından bu yana çocuk edebiyatıyla ilgileniyor.  2007 yılında TRT’nin, Türkiye’de Radyo Yayıncılığı’nın 80. Yılı Kutlamaları kapsamında açtığı çocuklar için radyo oyunu yarışmasında 2.lik kazandı.  İletişim Yayınları tarafından yayımlanan Lili ve Yedi Çocuğu isimli yedi kitaplık serinin Hayvanları Çoook Seviyorum! isimli kitabı Çocuk ve Gençlik Yazarları Derneği tarafından 2010 Yılı En İyi Resimli Öykü Kitabı dalında Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.  İletişim Yayınları tarafından yayımlanan son kitabı Mıstık, Seni Anlamıyoruz! Güney Kore’de Nami Island Distinction Award ödülünü aldı.  Leyla Fonten’den Öyküler isimli dokuz kitaplık serisi İspanyolca, Katalanca, Çince ve Lehçe gibi dillere çevrilen Kozikoğlu ayrıca University of Pittsburgh bünyesinde aldığı eğitim paralelinde ilkokul öğrencileri için “Keyifle Okuyorum-Özenle Yazıyorum” isimli yaratıcı yazı atölyesini düzenliyor.  Bu atölyeden yola çıkarak ilkokul öğretmenlerine “Çocuklara Yaratıcı Yazı Nasıl Öğretilir” başlıklı eğitimi veriyor.

Tülin Ural

1972 yılında doğdu. Mart 2018’de Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde, Prof. Meral Özbek danışmanlığında yazdığı“1930-1939 arasında Türkiye’de Adab-ı Muaşeret, Toplumsal Değişme ve Gündelik Hayatın Dönüşümü” adlı tezi savunarak doktor ünvanı aldı. Tezde tek parti döneminde basılmış adab-ı muaşeret kitaplarında önerilen belli başlı kültürel kodları, modernleşme, milliyetçilik, seçkinlik oluşumu gibi temalar etrafında inceledi ve bu bağlamda önerilen zihniyet kalıplarını tespit etmeye çalıştı. Yeme içme sosyolojisine yönelik ilgisini, Metro Gastro dergisinde yazdığı yazılar etrafında derinleştirdi. Bu bağlamda modernleşme ve küreselleşme sürecinde yeme içme alışkanlıklarının dönüşümü, inanç ve tabu, toplumsal cinsiyet ve yeme içme, milliyetçilik ve mutfak vb. temalar etrafında  yazılar yazdı. Ayrıca edebiyat sosyolojisi ve edebiyat eleştirisi alanında düşünüp yazıyor. Ayrıca Istanbul Art News Edebiyat ekinde 2000 sonrası Türkiye Edebiyatında öne çıkan yazarların kitapları üzerine  incelemeler yayınladı. Şu anda da K24 internet sitesinde yazıyor ve Mimar Sinan Üniversitesi’nde ders veriyor. En merak ettiği mesele, zihniyet dünyalarımızda geçmişten bugüne kalan köklü kodların neler olduğu ve nasıl dönüştüğü. Gündelik hayat, roman, popüler kültür, adab-ı muaşeret gibi alanlarda bu kodların peşine düşmeye çalışıyor. Tülin, ayrıca 15 yaşındaki Çınar’ın ve 2 yaşındaki Derin’in annesi.

 

Türkiye Yayıncılar Birliği

1985 yılında kurulan Türkiye Yayıncılar Birliği yayıncılık mesleğini geliştirmek, sektörel sorunları çözmek, korsanla mücadeleye destek sağlamak, telif hakları ve yayınlama özgürlüğünü korumak, okuma kültürünün gelişimine katkıda bulunmak ve Türkiye’yi uluslararası boyutta bir yayıncılık merkezi haline getirmek için çalışan en eski aktif yayıncılık örgütüdür. Yönetim Kurulu Başkanlığı Kenan Kocatürk’ün yaptığı Birliğin 300’ün üzerinde yayınevi ve kitap dağıtımcısı üyesi bulunuyor. Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (International Publishers Association–IPA) Türkiye’yi temsil eden tek üyesidir. Yayınlama ve ifade özgürlüğü alanında, kitap yayıncılığının sorunlarına odaklanan medya ve dava takibi yapmakta, üyelerini desteklemek için kampanyalar yürütür, her yıl özgür yayıncılık mücadelesiyle öne çıkan bir yazar ve yayıncıya ve bir bağımsız kitabevine Düşünce ve İfade ödülleri verir ve Yayınlama Özgürlüğü Raporu yayınlar. TÜYAP işbirliğiyle İstanbul ve Anadolu illerinde kitap fuarları düzenler, uluslararası kitap fuarlarında Türkiye’yi temsil eder, iki yılda bir Türkiye yayıncılığının gündeminin masaya yatırıldığı Türkiye Yayıncılık Kurultayı ve çeşitli sektörel danışma toplantıları ve çalıştaylara ev sahipliği yapar. Bilgi Eğitim işbirliğiyle yayıncılık üzerine sertifika programları hazırlar, sektörün gelişimi için mesleki ve sosyal konularda çeşitli projeler geliştirip uygular.

Türkiye Yazarlar Sendikası

Türkiye Yazarlar Sendikası, merkezi İstanbul’da olan bir sivil toplum kuruluşudur.
Kısa Adı TYS olan Türkiye Yazarlar Sendikası, 1973 yılında Aziz Nesin’in girişimleriyle kuruluş çalışmalarına başladı. 1974 yılında kurulan TYS, kendi deyimiyle “Türkiye’nin özgürlük, barış ve kültürel gelişim ve dayanışma mücadelesinde üzerine düşen görevi onurla yerine getiren bir aydınlar kuruluşu”dur. TYS’nın amaçları, Sermaye – emek çelişkisinde, sermayeye karşı disiplinli bir güç oluşturma ve emeğin örgütlenmesi gereksiniminden doğmuştur. Yazarların emeğini, sermayeye karşı korumak; hukuki, sosyal, kültürel, ekonomik temel hak ve özgürlükleri savunmak ve geliştirmek; gerçek söz ve yazı özgürlüğünün sağlanması, korunması için her türlü mücadeleyi yürütmek şeklinde açıklanmaktadır. Etkinlikleri: Yazınsal ve siyasal gündeme ilişkin düşünce üretmek, bunları eyleme dönüştürerek kamuoyunu bilgilendirmek.

Women’s Library and Information Center

The Women’s Library and Information Centre Foundation (WLICF) is the first and only women-centred library and archive in Turkey. It was founded in Istanbul and opened to the public on 14 April, 1990 in its current premises a historical building allocated by the Greater City Council of Istanbul. This Library has been established in order to document women’s lives and deeds and to facilitate research in the area of women’s studies, based on multifaceted collections of material. Our Foundation Bill states the purpose of our library as follows: ‘To gather knowledge about the history of women, to present this information in an organised way to those who are doing research today, and to preserve the written documents of today for future generations’.

The Library has won in 2016 the Duygu Asena Award of the Turkish PEN Center. Our institution was awarded this prize for serving for the last 28 years the public and the researchers and also for the acquisition of thousands of women centred documents. Such as written and visual documents, publications, posters, diaries, photos, letters, communiques and reminiscences relating to the fight for women’s rights. The Library serve to women’s and gender studies in Turkey not only by providing resources, but by organizing panels, seminars as well as publishing proceedings, catalogues, thesaurus and annual calendars with special topics.

http://www. http://kadineserleri.org/

Yonca Cingöz

Lisans öğrenimini Sabancı Üniversitesi Toplumsal ve Siyasal Bilimler programında (burslu) 2004 yılında tamamladı. 2005-2010 yılları arasında Nokta dergisi, Radikal gazetesi, Uzman TV ve Eko IQ dergisinde muhabirlik ve editörlük yaptı. 2011 yılından bu yana Türkiye Yayıncılar Birliği’nde Uluslararası İlişkiler Koordinatörü olarak uluslararası iletişim, yayınlama özgürlüğü, proje geliştirme işlerini yürütüyor. Lisansüstü derecesini 2013 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler programından aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji bölümünde doktora öğrencisi, çalışan anne, fırsat buldukça serbest çevirmen. Başlıca akademik ilgi alanları feminist teoriler, feminist felsefe, toplumsal cinsiyet ve cinsellik çalışmaları, postyapısalcılık.

Zarife Biliz

Boğaziçi Üniversite’sinde Siyaset Bilimi, İstanbul Üniversitesi’nde Arkeoloji ve Sanat Tarihi okudu, aynı alandaki yüksek lisansını Ege Üniversitesi’nde tamamladı. Şiirleri, yazıları ilk olarak Hayalet Gemi dergi¬sinde (1993), sonraları Yasak Meyve, Lacivert, Roman Kahramanları, Akköy, Sözcükler gibi dergilerde yayımlandı. Otuzun üzerinde kitap çevirdi, çok sayıda kitabı yayıma hazırladı.  Çocuk ve gençlik kitapları dergisi İyi Kitap’ın yazı işleri müdür¬lüğünü yürüttü. Büyülü Fener Yayınları ile Can Çocuk Yayınları’nda yayın yönetmenliği, Tudem ve Beyaz Balina Yayınları’nda çocuk kitapları editör¬lüğü yaptı. Çeviri ve editörlük çalışmalarına devam ediyor.

Zeynep Kaçar

1972 yılında Lüleburgaz’da doğdu. 1995’te MSM oyunculuk bölümü, 1999’da İstanbul Üniversitesi – Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nden mezun oldu. 2000’de Tiyatro Boyalı Kuş’un kurucularından oldu. 2003/2004 yıllarında Yapı Kredi Yayınlarında metin yazarı ve tiyatro danışmanı olarak çalıştı. 2005/2006 yıllarında Manchester Rocian Theatre’da Pinnochio adlı oyunda oyunculuk, Papers adlı oyunda dramaturgluk yaptı. 2005 yılında Darpana Academy’nin davetiyle Hindistan’da hareket tiyatrosu üzerine çalıştı. Magdalena Project-Galler ve Peter Brook’un düzenlediği atölye çalışmalarına katıldı. 2000/2007 yılları arasında tanıtım ve eleştiri yazıları Radikal kitap eki, Varlık dergisi ve çeşitli web sitelerinde yayımlandı. 2008’de Bab-ı Tiyatro’yu kurdu. 2000 yılından bu yana onbeş oyunu Mitos-Boyut yayınevi tarafından toplu oyunlar başlığıyla beş ayrı kitap olarak yayınlandı. Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen Krem Kramel 2010 yılında Ankara Sanat Kurumu tarafından Övgüye Değer Oyun Yazarı ödülüne, 2011 yılında Medine Dil Derneği Kerim Avşar En İyi Oyun Ödülüne, Tok 2017 yılında Ekin Yazın Dostları tarafından yılın metni ödülüne layik bulundu. Medine oyunuyla 2012 yılında İsveç’te düzenlenen Kadın Oyun Yazarları Konferansına katıldı. 2013 yılında Tayvan’da sahnelendi. 2011/2016 yılları arasında MSM Yaratıcı Yazarlık bölümünde Oyun Yazarlığı dersleri verdi. Kabuk adlı romanı 2017 Ocak ayında Sel yayınları tarafından yayımlandı. Halen 3Mota’da oyunculuk dramaturjisi dersleri vermekte ve Tok adlı oyunda oyuncu olarak görev almaktadır.