FAHIMEH FARSAI 2>

Fahimeh Farsai İran’da hukuk öğrenimi gördükten sonra yüksek lisansını İran ve Almanya’da tamamladı. Medya alanındaki kariyerine Tahran’daki Kayhan Kültür Topluluğu’nda öğrenci olarak başladı. Tamasha dergisinde yayımlanan bir kısa öyküsünden ötürü Şah döneminde tutuklandı. 1983 yılında İran’dan ayrılan Farsai o gün bugündür Almanya’da yaşıyor.

Fahimeh Farsai’nin roman ve hikâye derlemelerinden oluşan altı eseri Almanca olarak yayımlandı. Bu eserlerin Türkçe başlıkları şöyle: “Sırça Vatan,” “Zehirlenmiş Zamanlar,” “Kaçış ve Diğer Öyküler”, “Erkeklere Göz Kulak Olun, Oğlum!” “O Salı Günü Annem Alman Olmaya Karar Verdi” ve “Nasrin’in Doğu-Batı Gecesi.” Bu eserlerden bazıları İngiliz ve İspanyol dillerinde yayımlandı. Farsai’nin ayrıca bir radyo oyunu ve iki film senaryosu bulunuyor. “Kalbin Cırtlak Yeşili” adlı eseri Almanya sahnelerinde defalarca oynandı.

Fahimeh Farsai İsveç’te Baran Yayınları tarafından verilen “Sürgün Öyküsü” Ödülü’ne; “Heinrich Boell” Edebiyat Ödülü’ne; Kuzey Ren-Vestfalya Senaryo Ödülü’ne; NRW Kültür Bursu’na (1999); NRW Edebiyat Bursu’na (2014); Alman Sanat Salonu Edebiyat Ödülü’ne (2019) layık görülmüştür. Farsai Dünya Yazarlar Birliği (P.E.N) ve Almanya Yazarlar Birliği (SV) üyesidir.

Farsça Eserleri:
“Toplu bir Resim,” “Sırça Vatan,” “Zehirlenmiş Zamanlar,” “Konuşmak İstemeyen Melek,” “Cassandra’nın Kabahati” ve “Tereddütten Önce.”

Farsai halen Almanca yayın yapan Freitag ve Iran Journal’ın yanı sıra, İngilizce yayın yapan BBC, Radio Zamaneh ve Kayhan- Londra adlı yayın organlarında serbest yazarlık yapmaktadır.