Yurtdışından Konuklar

FAHIMEH FARSAI

Fahimeh Farsai İran’da hukuk öğrenimi gördükten sonra yüksek lisansını İran ve Almanya’da tamamladı. Medya alanındaki kariyerine Tahran’daki Kayhan Kültür Topluluğu’nda öğrenci olarak başladı. Tamasha dergisinde yayımlanan bir kısa öyküsünden ötürü Şah döneminde tutuklandı. 1983 yılında İran’dan ayrılan Farsai o gün bugündür Almanya’da yaşıyor.

Fahimeh Farsai’nin roman ve hikâye derlemelerinden oluşan altı eseri Almanca olarak yayımlandı. Bu eserlerin Türkçe başlıkları şöyle: “Sırça Vatan,” “Zehirlenmiş Zamanlar,” “Kaçış ve Diğer Öyküler”, “Erkeklere Göz Kulak Olun, Oğlum!” “O Salı Günü Annem Alman Olmaya Karar Verdi” ve “Nasrin’in Doğu-Batı Gecesi.” Bu eserlerden bazıları İngiliz ve İspanyol dillerinde yayımlandı. Farsai’nin ayrıca bir radyo oyunu ve iki film senaryosu bulunuyor. “Kalbin Cırtlak Yeşili” adlı eseri Almanya sahnelerinde defalarca oynandı.

Fahimeh Farsai İsveç’te Baran Yayınları tarafından verilen “Sürgün Öyküsü” Ödülü’ne; “Heinrich Boell” Edebiyat Ödülü’ne; Kuzey Ren-Vestfalya Senaryo Ödülü’ne; NRW Kültür Bursu’na (1999); NRW Edebiyat Bursu’na (2014); Alman Sanat Salonu Edebiyat Ödülü’ne (2019) layık görülmüştür. Farsai Dünya Yazarlar Birliği (P.E.N) ve Almanya Yazarlar Birliği (SV) üyesidir.

Farsça Eserleri:
“Toplu bir Resim,” “Sırça Vatan,” “Zehirlenmiş Zamanlar,” “Konuşmak İstemeyen Melek,” “Cassandra’nın Kabahati” ve “Tereddütten Önce.”

Farsai halen Almanca yayın yapan Freitag ve Iran Journal’ın yanı sıra, İngilizce yayın yapan BBC, Radio Zamaneh ve Kayhan- Londra adlı yayın organlarında serbest yazarlık yapmaktadır.

KATERINA POLADJAN

1971 Moskova doğumlu olan ve Lüneburg’daki Leuphana Üniversitesi’nde Uygulamalı Kültürel Çalışmalar (felsefe ve sanat) öğrenimi gören Katerina Poladjan Berlin’de yaşıyor. 2011 yılında Rowohlt Yayınevi tarafından yayımlanan In einer Nacht, woanders (Bir Gece, Başka Bir Yerde) adlı ilk romanını, 2015’te yayımlanan Vielleicht Marseille (Bir İhtimal Marsilya) romanı ve 2016’da yayımlanan Hinter Sibirien (Sibirya’dan Sonra) adlı edebi seyahatnamesi takip etti. Bugüne kadar Alfred Döblin ve Ingeborg Bachmann ödüllerine aday gösterilen Poladjan, Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü elemelerinde son listeye kaldı. Poladjan ayrıca Berlin Senatosu Bursu, Robert Bosch Vakfı Sınır Aşanlar Bursu, Alfred Döblin Bursu ve Prusya Deniz Ticareti Vakfı Bursu’na layık görüldü. Poladjan’ın yeni romanı Alman Edebiyat Fonu tarafından desteklenmektedir.

Katerina Poladjan 2017 yılının Temmuz-Eylül ayları ile 2018 yılının Mart-Mayıs ayları arasında Tarabya Kültür Akademisi’ nin bursiyerleri arasında yer aldı.

MARINA WARNER

Marina Warner 1946 yılında Londra’da doğdu. İlkokul dönemini Kahire ve Brüksel’de geçirdikten sonra eğitimine İngiltere’de devam etti. Oxford Üni­versitesi ’ne bağlı Lady Margaret Hall’da Fransızca ve İtalyanca eğitim gördü. Roman ve kısa hikâyelerinin yanı sıra kadın mitleri ve sembolleri, peri ma­salları konularındaki çalışmalarıyla tanınan Warner, edebiyat, peri masalları ve diğer yazın türleri üzerine dersler de vermektedir.

Warner, 1989’da “The Lost Father” ile Pen/MacMillan Gümüş Kalem Ödülü’ne, 2012’de “Stranger Magic: Charmed States and the Arabian Nights” ile Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği Ödülü’ne, 2017’de ise The British Academy tarafından verilen yaşam boyu başarı madalyasına layık görülmüştür.

Bazı eserleri:
Once Upon a Time: A Short History of Fairy Tale [Bir Zamanlar, Bir Ülke­de… Masalların Kısa Tarihi, Türkçeye çevrilen ilk eseri)
Stranger Magic: Charmed States & the Arabian Nights, 2012 [Yabancı Büyü: Tılsımlı Diyarlar & Binbir Gece Masalları]
The Lost Father [Kayıp Baba]
Forms of Enchantment: Writings on Art & Artists [Büyünün Farklı Biçimleri: Sanat ve Sanatçılar Üzerine Yazılar],
From the Beast to the Blonde: On Fairy Tales and Their Tellers [Canavar’dan Sarışın’a: Peri Ma­salları ve Anlatıcıları]
Joan of Arc: The Image of Female Heroism [Joan of Arc: Kadın Kahramanlığının Görünüşü]

ULLA LENZE

Köln’de müzik ve felsefe öğrenimi gören Ulla Lenze şimdi Berlin’de yaşıyor. İlk romanı Schwester und Bruder (Abla Kardeş, 2003) ile Jürgen Ponto en iyi ilk roman ödülü ve Klagenfurt Bachmann Yarışması dahil olmak üzere birçok ödüle layık görüldü. 2008’de yayımlanan Archanu adlı romanını, 2012’de Der kleine Rest des Todes (Ölümden Arta Kalan Küçük Pay) ve Lenze’nin Berlin, İstanbul ve Bombay metropolleri arasında bağlantılar kurduğu, 2015’te yayımlanan Die endlose Stadt (Uçsuz Bucaksız Şehir) romanları takip etti. Lenze Şam, İstanbul, Bombay ve Venedik’te misafir yazar olarak ikamet etti. Eserleriyle birçok ödüle layık görülen yazar 2016’da Kulturkreis der deutschen Wirtschaft’ın (Alman Ticareti Kültür Vakfı) edebiyat ödülünü aldı.

Lenze’nin 2020 ilkbaharında Almanya’da yayımlayacak olan yeni romanı Der Empfänger (Alıcı) Amerika ve başka birçok ülkede The Radio Operator (Telsiz Operatörü) adıyla piyasaya çıkacak.

Ulla Lenze, 2019 yılının Mayıs-Ağustos ayları arasında Tarabya Sanat Akademisi’nin bursiyerleri arasında yer aldı.